Szczecińskie Wierszogranie: „Okudżawa, Wysocki – interpretacje”

710
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 25, 2018@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2018-06-25T19:00:00+02:00
2018-06-25T19:15:00+02:00
Szczecińskie Wierszogranie: „Okudżawa, Wysocki – interpretacje”

SZOK – czyli Szczecińska Offensywa Kulturalna  oraz DK “13 Muz” po raz kolejny zapraszają na koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie.

Pieśni Bułata Okudżawy jednoczą od lat, nie tylko różne pokolenia słuchaczy  i wykonawców, ale też różne narody. Tłumaczone na wiele języków świata – są przykładem sztuki, która niesie nadzieję i ukojenie. Pieśni Okudżawy opowiadają o wartościach ponadczasowych – o przyjaźni, miłości, uczciwości, odwadze i sprawiedliwości, ale też o potrzebie prawdy i wolności. W dobie zawrotnej prędkości, z jaką zmienia się świat, czasami potrzebujemy zatrzymać się i zapytać, co tak naprawdę jest dla człowieka ważne, bez czego istotnie nie da się żyć.Artyści z pięciu krajów sięgnęli po ten repertuar, by stworzyć spektakl muzyczny „Okudżawa w świecie”, chcąc przypomnieć, że wszyscy żyjemy na jednej ziemi, cenimy te same wartości duchowe i potrzebujemy tego samego – przyjaźni, ciepła i pokoju. Projekt ma na celu zbliżenie i lepsze zrozumienie siebie nawzajem.

Drugi krążek płyty zajmują pieśni giganta rosyjskiej poezji – Włodzimierza Wysockiego, legendarnego barda, poety i aktora. Jego pieśni brzmią na płycie zarówno w języku oryginału, jak też w językach poszczególnych wykonawców.

Pieśni Okudżawy i Wysockiego w jednym albumie, to jak zestawienie wody i ognia, ale dzięki temu, płyta mieni się różnorodnością i daje możliwość porównania twórczości tych dwóch wielkich pieśniarzy.

Wystąpią:

  • Antoni Muracki (Polska) – bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali “Pieśni bez paszportu” i “Kultura bez granic”, wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głównie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce,
  • Jiří Vondrák (Czechy) – muzyk, tłumacz, dramaturg, filmowiec, pisarz i autor filmów o Bułacie Okudżawie, wykonawca i tłumacz pieśni Okudżawy i Wysockiego,
  • Aleksiej Kudriawcew (Rosja) – poeta, kompozytor, wykonawca poezji śpiewanej,

Antoni Muracki powraca na BSPN tym razem w międzynarodowym towarzystwie. Z grupą przyjaciół przygotował program, który zachwyca widzów Europy. Nie tylko tej zjednoczonej. Do tej pory trasa koncertowa połączyła bardzo różne miejsca. Berlin – Pruszków – Gdańsk – Toruń – Rypin – Praha – Brno – Preszow – Bratysława – Wiedeń. Teraz czas na Szczecin.

Wszędzie, gdzie grali do tej pory, koncerty kończyły się stojącymi owacjami i wielokrotnymi bisami. Po koncercie w Gdańsku (właśnie został wydany na płycie CD) jeden z widzów (Dariusz Podbereski) napisał:
“… wszyscy odczuliśmy podczas tego koncertu w Radiu Gdańsk moc od wykonawców. Moc niezwykłą, ponad granicami. Moc od widowni. Na początku trochę zdziwionej taką obsadą koncertu, a po kilku minutach zakochanej po uszy w każdym z osobna i wszystkich razem. Rzadko mówi się o magii. W tym przypadku magia koncertu przeszła z pierwszej części (Okudżawa) na drugą (Wysocki) i została z nami długo. Zasługa Tolka, zasługa gości. Taki klimat stworzyć to naprawdę wielka sztuka. (…) Musicie sami posłuchać”.

BILETY:

Bilety 35 zł w przedsprzedaży dostępne online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej).

Bilety w dniu koncertu w DK “13 Muz” w cenie 45 zł.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa