Paź
7
nie
Filmowy Plac Zabaw w Galerii “Tworzę się”
Paź 7@10:00 – Gru 21@10:00
Filmowy Plac Zabaw w Galerii "Tworzę się"

Filmowy Plac Zabaw to interaktywna przestrzeń filmowa dla dzieci i młodzieży, zachęcająca do poznawania tej dziedziny sztuki poprzez nagrywanie własnych filmików na specjalnie przygotowanym planie filmowym, przy użyciu profesjonalnego sprzętu.

Obok planu filmowego, zaaranżowana zostanie pracownia animacji oraz mini-laboratorium dźwięku. Odwiedzający wcielą się w rolę reżysera, lektora, aktora, scenarzysty czy animatora, a także poznają język filmu, zgłębiając takie pojęcia jak: klatka, kadr, ujęcie, scena, plan, scenorys, czy głębia ostrości. Nie zabraknie również zabawek optycznych oraz ciekawostek ze świata obrazów.

Dzięki interaktywnej przestrzeni, poprzez zabawę, będzie można przenieść się do początków kinematografii, wypróbować wybrane tricki i efekty specjalne oraz nagrać filmową pamiątkę. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty i pokazy filmowe.

Filmowy Plac Zabaw II to kontynuacja idei rozpoczętej w 2016 roku w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Filmowy Plac Zabaw II towarzyszy festiwalowi Szczecin European Film Festival. Wiek: 6+

 • Kurator projektu: Paulina Ratajczak
 • Konsultacje: Izabela Plucińska
 • Współpraca: Krzysztof Kuźnicki, Karolina Gołębiowska, Marek Mierzejewski, Paweł Kula, Katarzyna Mierzejewska, Zofia Kiciński
 • Prowadzący warsztaty/spotkania edukacyjne: Krzysztof Kuźnicki, Teresa Otulak, Karolina Gołębiowska, Paulina Ratajczak, Krzysztof Lubka
 • Organizatorzy:  Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury 13 muz.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” i współfinansowane jest przez Miasto Szczecin.

UWAGA!

 • Wstęp wolny dla osób indywidualnych w każdą niedzielę w godz. 11:00-16:00 (z wyj. 11.2018)
 • Spotkania dla grup zorganizowanych (min. 8 osób), na zapisy, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00. Informacje: tworzesie@gmail.com.

Partnerzy: Pracownia Animacji, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Szczecin European Film Festival, SEFF MINI’18, Stowarzyszenie OFFICYNA, Fundacja Miasto Nauki, Szkoła Podstawowa TAK, Kashart, Księgarnia FIKA

Patroni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Spotkania dla grup zorganizowanych w przestrzeni Filmowego Placu Zabaw

 • 08.10-21.12.2018, pon.-pt. godz. 10:00-16:00

To połączenie krótkiego wykładu, ilustrowanego fragmentami wybranych filmów, mających wpływ na rozwój polskiej i światowej kinematografii z prezentacją pierwszych zabawek optycznych powodujących iluzję ruchu. To również, a może przede wszystkim,  zabawa w tworzenie własnych  filmów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Zabawa pozwalająca poznać tą dziedzinę sztuki od strony powstawania i tworzenia. Każde spotkanie dla grup zakończone będzie przygotowaniem krótkiego filmiku (do wyboru film aktorski lub animowany). Spotkania dopasowane są do odbiorców w różnym wieku (6-18 lat).

 • Prowadzenie: Paulina Ratajczak, Krzysztof Lubka
 • Wstęp na zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00;
 • Zapisy: tworzesie@gmail.com;  Szczegóły www.tworzesie.pl
 • Wiek: 6+

WIADOMOŚCI 2038  – dwudniowe warsztaty filmowe /TWORZĘ SIĘ

 • 16.11 godz. 17:00-19:00
 • 17.11 godz. 12:00-15:00

„Wiadomości 2038” to warsztaty filmowe dla młodzieży podczas których uczestnicy zapoznają etapy pracy w studiu filmowym, w produkcji i postprodukcji nagranych materiałów. W zaaranżowanym na potrzeby warsztatów studiu, uczestnicy wcielą się w role osób z ekipy filmowej: reżysera, scenarzysty, operatora, dźwiękowca, oświetleniowca czy kierownika planu. Wyobrażenia przyszłości, a dokładniej roku 2038, będą podstawą do przygotowania scenariusza. Warsztaty zakończą się nagraniem  filmu na podstawie wymyślonego wspólnie scenariusza.

Prowadzenie: Teresa Otulak, Karolina Gołębiowska

Wiek uczestników: 11-14 lat

Wstęp wolny, obowiązują zapisy:tworzesie@gmail.com

Lis
10
sob
Wystawa – „Pionierskie lata Szczecina (1945-1948)”
Lis 10@17:00 – Gru 15@16:00
Wystawa - „Pionierskie lata Szczecina (1945-1948)”

Wystawa obejmuje lata 1945-1948, początkowy czas przynależności Pomorza Zachodniego do Polski w wytyczonych nowych granicach. Na planszach przedstawiono pierwsze dokumenty wydawane przez administracje polską ludności napływającej do Szczecina; są fotografie rejestrujące wyjazdy ze Szczecina Niemców – dotychczasowych mieszkańców miasta. Oglądamy fotografie miejskich ruin, jest wykaz miejscowości o polskich już nazwach, do których kieruje się tzw. repatriantów, zamieszkujących dotąd tereny II Rzeczypospolitej.

 • Wystawa pochodzi ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
 • Wystawa czynna od 10.11.2018 do 15.12.2018 w godzinach pracy DK „13 Muz”
 • Miejsce: Hol DK „13 Muz”

Wstęp wolny.

Gru
12
śr
„Moi starzy”, wystawa w Galerii JEDNA DRUGA
Gru 12 2018@19:00 – Sty 31 2019@21:00
„Moi starzy”, wystawa w Galerii JEDNA DRUGA

Wystawa duetu Kowalewski + Ostrowski, socjologa i architekta, którzy oprócz projektów artystycznych i naukowych tworzą zespół muzyczny Mizeria.

Wystawa przygotowana do Galerii Jedna Druga to sentymentalna podróż do lat młodości opisywana z perspektywy rodzica. Wersja Maćka Kowalewskiego to założenie, że dzieci są inne, niż ich rodzice. Wybierają własną drogę, bywa, że na zawsze odcinają się od korzeni. Mimo marzeń rodziców o sukcesji dobrego domu, firmy, wiary ojców – dzieci chcą żyć po swojemu. Wszystko może się zdarzyć: syn lekarza zostaje gangsterem, córka rolnika zostaje gwiazdą pop. Marek Ostrowski pozostaje przy koncepcji kopii. Dzieci są kalką, powieleniem mimiki, gestów, wyglądu. Pomimo odmiennych wyborów życiowej drogi, stylu życia, zachowań – nie mogą uciec od piętna DNA. Rodzice i dzieci widzą w sobie własne odbicia. Ten proces obserwacji jest podróżą w czasie we wszystkich możliwych kierunkach. Ekspozycja w postaci instalacji / fotografii/kolażu.

 • Maciej Kowalewski: socjolog, kieruje Zakładem Socjologii Miasta w IS US. Zajmuje się miejską kulturą i polityką protestu.
 • Marek Ostrowski: architekt, grafik, twórca audiowizualny, asystent w Katedrze Projektowania Architektonicznego WBiA ZUT. W pracy naukowej zajmuje się problematyką mieszkalnictwa i zagadnieniami społecznymi w architekturze.
 • Kuratorka wystawy: Monika Szpener

Wstęp wolny

Gru
15
sob
„Fairy Ladies Christmas Story”, kolędy i pastorałki
Gru 15@19:00
„Fairy Ladies Christmas Story”, kolędy i pastorałki

Jest to autorski Program zespołu „Fairy Ladies”, na który składa się część operetkowa i część świąteczna.
Zapraszamy Państwa w pierwszej części na podróż po klasyce utworów operowych oraz operetkowych. W drugiej części pokażemy Państwu jak wygląda kolędowanie w różnych częściach świata.

Fairy Ladies to zespół wokalno-instrumentalny, który powstał we wrześniu 2017 roku z inicjatywy czterech energicznych artystek wykonujących muzykę musicalową, operową i operetkową. Tym razem Fairy Ladies zaprasza państwa do wspólnego kolędowania!

W skład zespołu wchodzą cztery artystki:

 • Olga Bila – fortepian,
 • Magdalena Motyl – sopran koloraturowy,
 • Maria Radoszewska – skrzypce,
 • Olivia Ugha – sopran.

KUP BILET

Gru
16
nie
„Lubkowe warsztaty”
Gru 16@13:30
„Lubkowe warsztaty”

16.12.2018 niedziela g.13.30 – „Lubkowe warsztaty” w ramach cyklu muzyczno-teatralnych warsztatów dla dzieci

„Lubkowe warsztaty” to cykl muzyczno-teatralnych warsztatów dla dzieci w wieku 3-5 lat i ich opiekunów. Warsztaty będą świetną przestrzenią spotkania małych dziewczynek i chłopaków – odważnych i nieśmiałych, urodzonych mówców i upartych milczków, małych odkrywców i wielbicielek jednorożców. Będziemy obcować z muzyką, tańcem, rytmiką – ale przede wszystkim będziemy używać wyobraźni. Postaramy się coraz lepiej ruszać, świadomie używać swoich rąk, nóg i głosu. Nauczymy się poznawać swoje ciało w przestrzeni i łączyć różne formy ekspresji. Partnersko w warsztatach wezmą udział dzieci i ich opiekunowie. Będzie wesoło, energicznie i optymistycznie. Zapraszamy do radosnego odkrywanie siebie i świata. 

Prowadzący: Krzysztof Lubka, teatrolog, instruktor teatralny i taneczny, animator działań artystycznych dla dzieci, choreograf i tancerz, dyrektor artystyczny festiwalu Tańca Współczesnego „Nieważkości”.

 • Koordynatorzy projektu: Maja Olendzka, Krzysztof Lubka (DK „13 Muz”)
 • Udział dziecka w warsztatach jest możliwy tylko w obecności rodzica lub opiekuna. Zajęcia odbywają się bez butów (dzieci i dorośli).
 • Czas trwania: 45 min.
 • Liczba miejsc ograniczona do 12 dzieci / grupa.
 • Miejsce: Sala lustrzana DK „13 Muz”
 • Bilet: 10 zł. Bilet obowiązuje dziecko i opiekuna. Dostępne TUTAJ od 26 listopada

 

Nadęty koncert
Gru 16@16:00
Nadęty koncert

Koncert finałowy na zakończenie tegorocznej edycji „Nadętych Warsztatów”. Zapraszamy małych uczestników (i nie tylko) „Nadętych Warsztatów” oraz ich opiekunów do udziału w koncercie Orkiestry Dętej Olimpia przygotowanym specjalnie dla najmłodszych. Koncert zagra cały skład orkiestry wraz z dyrygentem. Dzieci będą nie tylko słuchać muzyki i podziwiać orkiestrę, będą też tańczyć, śpiewać i brać czynny udział w animacjach w trakcie koncertu.

 • Koncert i animacje poprowadzi Martyna Rau
 • Orkiestrą dyrygować będzie Paweł Michałko.
 • Koordynator wydarzenia: Maja Olendzka, Dom Kultury „13 Muz”

Udział dziecka w koncercie możliwy jest wyłącznie w obecności opiekuna.

Liczba miejsc ograniczona do 100 osób (dzieci i opiekunowie).

Bilety: dziecko 5 zł, opiekun 10 zł.

Bilety dostępne na: www.bilety.fm

Koncert Świąteczny: Szczeciński Chór Kameralny i Aleksy Kornicz
Gru 16@19:00
Koncert Świąteczny: Szczeciński Chór Kameralny i Aleksy Kornicz

Repertuar kolejny koncertu z cyklu „Harmonie” to głównie muzyka współczesna. W programie znajdą się między innymi: Bob Chilcott „A Little Jazz Mass” oraz kolędy i pastorałki. Wykonawcami będą: Szczeciński Chór Kameralny – dyrygent Ludwika Mitkiewicz oraz Aleksy Kornicz – fortepian.

Szczeciński Chór Kameralny powstał w 2005 roku w Zamku Książąt Pomorskich, członkami są chórzyści z różnych zespołów a dyrygentem Eugeniusz Kus. W 2008 zespół rozpoczął współpracę z Ludwiką Mitkiewicz. Koncertuje w Szczecinie, brał udział w festiwalach w Kamieniu Pomorskim, Mel, Florencji /Włochy/, La Ciotat /Francja/ i St.Petersburgu /Rosja/.

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.

Koordynator: Ludwika Mitkiewicz.

Wstęp wolny

Gru
17
pon
„Wigilia poetów”, wieczór kolędowy Salonu Artystycznego Seniorów
Gru 17@18:00
„Wigilia poetów", wieczór kolędowy Salonu Artystycznego Seniorów

Rada Artystyczna SAS działająca przy Domu Kultury „13 Muz” zaprasza na kolejny program – tym razem utrzymany w aurze przedświątecznej pt. „Wigilia poetów” w wykonaniu zespołu teatralnego Sasanki  i solistki Haliny Wojtczak przy akompaniamencie Marka Aleksa.

Jest to program przygotowany specjalnie dla tych, którzy chcą się wczuć w prawdziwe świąteczny i zarazem poetycki nastrój. Posłuchamy poezji związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Będzie poetycko i muzycznie. Będą wiersze Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Kubiaka, Juliana Tuwima, K.I. Gałczyńskiego, Ernesta Bryla. W programie znajdą się popularne i te mniej znane kolędy śpiewane przez zespół – ale także takie, które wspólnie będziemy mogli zaśpiewać.

W ramach programu wystąpią artyści z Salonu Artystycznego oraz zespół muzyczny „Andrzej i Lidia”, którzy jako „nieodwracalnie dojrzali” seniorzy 60+ występują samodzielnie ze swoimi piosenkami na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

Kierownikiem artystycznym SAS jest Janusz Janiszewski. 

Wstęp wolny

Gru
19
śr
„Ja, Feuerbach” – spektakl teatralny
Gru 19@19:00
„Ja, Feuerbach” - spektakl teatralny

„Ja, Feuerbach” Tankreda Dorsta, w reżyserii i wykonaniu Adama Zycha zaczyna się od pustej sceny, na której – niespodziewanie? – pojawia się aktor. Jego obecność ma związek z rozpoczęciem prac nad nowym spektaklem, do którego realizacji został zaproszony. Nie wydaje się jednak, by ktokolwiek jakoś specjalnie na niego czekał. Cała ta niejasna sytuacja zmusza go do zmierzenia się z paroma upiorami przeszłości, ale i teraźniejszości. Snuje więc wątki, którymi chcąc nie chcąc zaciera cienkie granice między opowieścią z życia wziętą a sztuką. Aktor otwiera serce i jednocześnie odsłania warsztat. W pewnym momencie – zarówno na scenie, jak i w samej opowieści – pojawia się światło…

„Ja, Feuerbach” to przewrotna, czasem śmieszna, a czasem straszna historia aktora, którego nikt nie chciał wysłuchać.

 • “Ja, Feuerbach” / „Ich Feuerbach” /
 • Tankred Dorst przy współpracy Ursuli Ehler
 • Przełożył Jacek St. Buras

Obsada spektaklu:

 • Paula Niemczynowicz
 • Przemysław Walich Teatr Współczesny / Szczecin
 • Adam Zych Teatr Polski / Szczecin

Reżyseria: Adam Zych

Inspiracja: Edmunt Kean

Bilety dostępne:

 • 35 zł normalny
 • 25 ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy, represjonowani za czasów PRL)

 

Sty
4
pt
Heniutki 67 (Słowianin na emigracji)
Sty 4@19:00
Heniutki 67 (Słowianin na emigracji)

Henryk Talaśka – był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci szczecińskiej sceny muzycznej, choć nie był jej twórcą, a jedynie fanem. “Człowiek, któremu nie przeszkadzała żadna muzyka”, zmarł w święta Bożego Narodzenia 2012 r.

4 stycznia 2013 r. odbył się w „Słowianinie” bardzo spontaniczny koncert z udziałem wielu szczecińskich zespołów. Publiczność dopisała w nadkomplecie, a DK Słowianin podjął decyzję, że co roku, w okolicach dnia urodzin Henia (4 stycznia), będzie organizować koncert. Tak narodziły się HENIUTKI.

Heniu kochał muzykę w całości, bez kastowych podziałów i stylistycznych szuflad. Tak samo fascynowały go koncerty klimatycznych wykonawców, jak i ostre brzmienia.  4 stycznia 2019 r. o godz. 19:00 rozpoczną się HENIUTKI 67.  Wystąpią: AFTER BLUES, JACKPOT, 2ManARMY oraz dzieci, które otrzymały od nas instrumenty. Ze względu na remont „Słowianina”, impreza odbędzie się w gościnnych progach DK 13 Muz.

Dzięki zakupionym przez publiczność cegiełkom na poprzednich koncertach, udało już kupić: wiolonczelę dla Kingi z Pyrzyc, pianino dla Mai ze Szczecina, flet poprzeczny dla Tamary z Gryfic, keyboard dla Marysi i gitarę dla Natalki (obie ze Szczecina), altówkę dla Karoliny z Banic k.Golczewa, gitarę dla Wojtka i wiolonczelę dla Oliwii (oboje z Klinisk Wlk.). W tym roku również zostanie zorganizowana zbiórka pieniężna, a pozyskane fundusze, organizatorzy w całości przeznaczą na zakup instrumentu dla uzdolnionego dziecka.

Żywioł i energia Henia sprawiała, że młodsi od niego fani muzyki na koncertach nie czuli różnicy wieku. Mamy nadzieję, że po raz kolejny na „Heniutkach” nie zabraknie publiczności i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie dźwięki.

 • Wstęp: 10 zł i więcej – bilet cegiełka (zbiórka publiczna) – w dniu imprezy
 • Organizator: Dom Kultury Słowianin,