Cze
19
wt
„Kawiarenka poetycka”
Cze 19@19:00
„Kawiarenka poetycka”

„Kawiarenka Poetycka” to muzyczny spektakl retro Teatralnej Osiemnastki z XVIII LO w Szczecinie. Po musicalu „Drogi Polaków do Wolności” tym razem teatr zaprasza w podróż do epoki radości, poezji i nadziei – do lat 20. i 30. XX wieku.

Spektakl, którego premiera miała miejsce 6 kwietnia br. w Galerii Kapitańskiej, oparty jest na poezji i prozie międzywojnia, a okraszony znanymi i lubianymi do dziś utworami: Mieczysława Fogga, Hanki Ordonówny, Janusza Popławskiego i kilku innych. Jest on połączeniem bohemy lat 20. i 30. XX wieku: kabaretu, kawiarni, kina i galerii, zatem prócz śpiewu, poezji i tańca, będzie można obejrzeć filmy nieme, galerię malarską, czy po prostu – napić się kawy czy herbaty. Wszystko po to, by uprzyjemnić widzom czas.

„Kawiarnia Poetycka” powstała z potrzeby przywrócenia choć na chwilę i uchwycenia tego, co minione – klimatu międzywojnia, w którym przyszło żyć ludziom zawieszonym między dwiema wojnami. Czasu radości, nadziei, ale także niepewności. Spektakl kierowany do wszystkich bez względu na wiek.

Wstęp wolny!

Cze
20
śr
Wernisaż wystawy SHADOWS/CIENIE. Galeria Jedna/Druga
Cze 20@18:00
Wernisaż wystawy SHADOWS/CIENIE. Galeria Jedna/Druga

To kolejna wystawa w Galerii Jedna/Druga. Tym razem zaprezentują się w niej artyści: Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

„Shadows/Cienie” to instalacja będąca częścią szerszego projektu „In The Beginning Was Water” (Na początku była woda), nad którym artyści pracują od 2017 r. Seria projekcji video ukazuje postacie cienie-myśli śledzące postać szamanki Shannon przemierzającej pozamaterialny świat, w trakcie swojego lotu mistycznego. Oprócz video prezentowane będą obrazy-tekstury, od których duet zaczął konstruować wizualną sferę animacji. Finałem projektu „In The Beginning Was Water” będzie pełnometrażowy film animowany.

 O artystach:

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski to artyści wizualni, pracujący razem głównie jako duet reżyserski filmów animowanych. Absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Oboje pochodzą ze Szczecina. Pracują w Polsce i Irlandii. Ich prace były prezentowane na ponad 50-ciu międzynarodowych festiwalach sztuki oraz festiwalach filmowych. Ich animacja „Broken Tale” zdobyła nagrodę dla najlepszej zagranicznej animacji na 29. Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, a Telewizja Polska zakupiła prawa do jej emisji.

W 2016 zostali nagrodzeni Cavan County Council Arts Development Award (Irlandia), a także grantem z Instytutu Adama Mickiewicza „Kultura Polska Na Świecie”. W 2017 zostali nominowani do nagrody BLOOOM Award by WARSTEINER 2017 Düsseldorf w Niemczech.

Kurator wystawy: Monika Szpener

Zapraszamy na wernisaż.

Wstęp wolny.

Cze
21
czw
Koncert zespołu „Na Górze”
Cze 21@17:00
Koncert zespołu „Na Górze”

Dynamiczni, żywiołowi, niebanalni, petarda muzyczna! Udowadniają, że osoby niepełnosprawne mogą być pełnoprawnymi artystami.

Ale też nie o udowadnianie czegokolwiek w ich muzyce, w ich graniu chodzi. Tu ważne jest po prostu spotkanie i dobry koncert, nie pozbawiony jednak ważnych i zaangażowanych społecznie treści. Kiedyś grupa Na Górze, która istnieje już ponad 20 lat, była przykładem na to, że osoby niepełnosprawne mogą być artystami i mówią ze sceny ważne rzeczy.

Dzisiaj ich piosenki to bardzo często mocny głos niezgody na rzeczywistość i niesprawiedliwość dotykającą nie tylko osoby niepełnosprawne. Nie byłby jednak zespół Na Górze znakomitym zespołem, gdyby nie to, że grane przez nich koncerty, zarówno utwory punkrockowe, rockowe i piękne ballady, są wykonywane po mistrzowsku. „Na ogół jesteśmy grzeczni, lecz teraz śpiewamy tak, żeby nas mógł zrozumieć, ten komu kultury brak”. Na ostatniej płycie zespołu Na Górze „Mieszanka wybuchowa” gościnnie wystąpił Czesław Mozil.

Koncert odbywa się w ramach projektu Sztuka inkluzji oraz w obchodzone 21 czerwca na całym świecie Święto Muzyki – „Fete de la musique”.
Inicjatorem projektu Sztuka inkluzji i koordynatorem spotkań jest Violina Janiszewska – DK „13 Muz”.

 Wstęp wolny.

Cze
22
pt
Warsztaty w przestrzeni wystawy „TAJEMNICZY OGRÓD” z Marią Dąbrowską
Cze 22@09:38 – Cze 23@10:38
Warsztaty w przestrzeni wystawy „TAJEMNICZY OGRÓD” z Marią Dąbrowską

Galeria TWORZĘ SIĘ po raz kolejny zaprasza do współpracy Marię Dąbrowską-aktorkę Teatru Współczesnego w Szczecinie, która odkrywa przed dziećmi teatr i zachęca do przełamywania i przekraczania granic.

W przestrzeni wystawy „Tajemniczy Ogród” powstaną krótkie formy sceniczne, które zostaną zaprezentowane na zakończenie warsztatów. Uczestnicy-performerzy będą się starali wykorzystać gotową ekspozycję i  zaadoptować ją do własnych, teatralnych celów.

 • Wiek uczestników: 8-14 lat
 • Prowadzenie: Maria Dąbrowska
 • Zapisy: tworzesie@gmail.com.
 • Wstęp wolny, na zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie” i współfinansowane jest przez Miasto Szczecin.

Miejsce: TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury „13 Muz”, pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin (wejście od ul. Tkackiej)

Szczegółowy program na tworzesie.pl oraz facebook.com/PrzepraszamTworzeSie

Teatr Boscha „Dudek teraz” – program kabaretowy
Cze 22@19:00
Teatr Boscha „Dudek teraz” - program kabaretowy

Teatr Boscha działający od ponad roku w Domu Kultury „13 Muz” tym razem zaprezentuje się w nowej, satyrycznej odsłonie. Teatr zaprasza na program kabaretowy pt. „Dudek teraz”, w którym pojawią się mniej znane teksty kabaretu „Dudek” i jego gości.

Kabaret „Dudek” przeszedł do historii polskiej sceny po 15 latach działalności. Przez te lata wywarł trwały wpływ na polską kulturę, a nawet na potoczny język. Warto jednak przypomnieć kilka mniej znanych skeczy jak „Inkasent”, „Dług”, czy „U doktora”. Te skecze reprezentują szmonces, czyli żydowskie dowcipy o Żydach, ale przecież nie tylko on był tematem kabaretowych scenek. Przykładem ostrej satyry politycznej jest „Duży sęk”, nawiązujący do sławnego „Sęka”, tylko osadzony w rzeczywistości lat 70. oraz „Moniuszko u carskiego cenzora”. Dziś chcemy przypomnieć kreacje gościnnie występujących w „Kabarecie Dudek” aktorów: Barbary Wrzesińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego, Janusza Gajosa oraz teksty autorów: Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Tyma, Jacka Janczarskiego i Mariana Załuckiego.

 • Reżyseria: Teresa Ciborska
 • Występują: Zdzisława Szyszko, Józef Leszek Wiśniewski, Radosław Wrzesiński, Michał Baranowski

O teatrze:

Teatr Boscha powstał 8 lat temu z fascynacji twórczością artystów ukazujących absurdalność życia człowieka. Stąd nawiązanie do twórczości wielkiego malarza Hieronima Boscha (ok. 1450 – 1516) i jego obrazów, które zawierają w sobie kilka warstw znaczeniowych, wnoszących kondensację idei i przeżyć, dających w rezultacie wrażenie nadrealizmu – wielości rzeczywistości.

Opiekunem artystycznym Teatru Boscha jest Teresa Ciborska, która jako aktorka w latach 1979-1984 brała udział w pierwszych spektaklach tworzącego się wówczas studenckiego Teatru KANA. Gra w spektaklach, reżyseruje, jest laureatką wielu nagród artystycznych. Od roku 2009 jest opiekunem artystycznym studenckiego Teatru Boscha, przez wiele lat współpracowała z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, a obecnie od roku działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz”. 

Wstęp wolny.

Cze
23
sob
„Black Friday” – premiera Teatru MedUZY
Cze 23@13:00
„Black Friday” - premiera Teatru MedUZY

„Black Friday” to tytuł premierowego spektaklu zrealizowanego przez bardzo młode aktorki należące do grupy teatralnej działającej w Domu Kultury „13 Muz” pod kierunkiem Violiny Janiszewskiej.

Jest to zaskakująco dojrzała opowieść o współczesnym świecie widzianym z perspektywy bardzo młodego człowieka. Jakie mamy priorytety, jakie są nasze wartości, na czym zależy nam najbardziej… Czy czasami nie zachowujemy się dość zaskakująco? Dziwne po prostu, albo żenująco. My – ludzie? Spektakl powstał na bazie improwizacji, więc autorkami scenariusza są młode aktorki teatru.

 • 23 czerwca o godzinie 13.00 odbędzie się pierwszy pokaz spektaklu w DK „13 Muz”.
 • 26 czerwca o godz. 12.30 spektakl zostanie zaprezentowany w czasie festiwalu teatrów szkolnych Schultheaterfest w Schwedt (Niemcy) – w ramach wspólnego projektu pomiędzy Teatrem UBS w Schwedt, a DK „13 Muz” w Szczecinie.

Reżyseria: Violina Janiszewska

Występują: Marta Kwiecień, Milena Kuźnicka, Julia Kąklewska, Natalia Kąklewska, Wiktoria Gładka, Aleksandra Ułanowicz.

WSTĘP WOLNY

„Temperamento” – koncert Fairy Ladies
Cze 23@20:00
„Temperamento” - koncert Fairy Ladies

„Temperamento” to nowy program Fairy Ladies, w którym będzie można usłyszeć utwory muzyki hiszpańskiej, węgierskiej i latynoskiej. Nie zabraknie także najbardziej znanych pozycji muzyki operetkowej, operowej i musicalowej.

Poza ucztą dla ucha Fairy Ladies – jak zwykle – zaprezentują różnorodne stroje odpowiadające tematyce utworów, zaangażują publiczność do wspólnej zabawy, a także zadbają o wprowadzenie w tematykę każdego z utworów. Fairy Ladies to cztery utalentowane artystki, które połączyła wspólna pasja do muzyki. Każda z nich reprezentuje inny żywioł, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają tworząc świetnie zgrany, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny zespół. Występ Fairy Ladies to wachlarz rozmaitych wrażeń: fantastycznej muzyki, różnorodnych interpretacji, dobrej zabawy i ciekawostek edukacyjnych.

Wystąpią:
Olga Bila – fortepian
Natalia Brodzińska – sopran, skrzypce
Maria Radoszewska – skrzypce, wokal
Olivia Ugha – sopran

Bilety dostępne. Cena: 30 zł, 35 zł. 

Cze
24
nie
Koncert Harmonie – Yana Hudzowska-Kit i Aleksandra Wojtachnia
Cze 24@16:00
Koncert Harmonie - Yana Hudzowska-Kit i Aleksandra Wojtachnia

W kolejnej odsłonie cyklu Harmonie w Domu Kultury 13 Muz tym razem wystąpią Yana Hudzowska-Kit i Aleksandra Wojtachnia – studentki Wokalistyki w Akademii Sztuki w Szczecinie. Przy fortepianie zasiądzie Michał Landowski. W programie usłyszymy pieśni kompozytorów polskich oraz najpiękniejsze arie operowe i operetkowe. Wstęp wolny.

Cze
25
pon
XXV Schultheaterfest der Uckermärkischen Bühnen. Festiwal Teatrów Szkolnych w Schwedt
Cze 25@14:00 – Cze 28@21:00
XXV Schultheaterfest der Uckermärkischen Bühnen. Festiwal Teatrów Szkolnych w Schwedt

Dom Kultury „13 Muz” na festiwalu w Schwedt. W 25. edycji festiwalu teatralnego w Schwedt wezmą w tym roku udział po raz pierwszy także teatry z Domu Kultury „13 Muz”.

Dzięki wspólnemu projektowi wymiany artystycznej pomiędzy Teatrem UBS w Schwedt i DK „13 Muz” na festiwalu zaprezentują się: Teatr Tańca Kiosk Ruchu pod kierunkiem Krzysztofa Lubki oraz Teatr Manekiny pod kierunkiem Violiny Janiszewskiej.

Teatr Kiosk Ruchu przedstawi swój najnowszy spektakl: “Rzeczy zaraźliwe” a Teatr Manekiny pokaże premierowy „Black Friday”. Aktorzy z obu grup wezmą udział także w różnych warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktorów z Niemiec i z Polski. Poza spektaklami i warsztatami na uczestników festiwalu czeka wiele innych atrakcji. Nasze dwa zespoły z DK 13 Muz wystąpią obok wielu innych teatrów z innych miejscowości położonych po obu stronach Odry. Polskę reprezentować będą również teatry: W Krzywym Zwierciadle ze Stepnicy, Teatr Bomba Bomba z Gryfina, Teatr KOD z Dębna, Teatr Tańca EGO VU oraz 6 i Pół z Gryfina.

O festiwalu Schultheaterfest: Festiwal obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swego istnienia. Prezentują się na nim głównie teatry szkolne z Brandenburgii, ale od 15 lat występują na nim także polskie grupy. Z okazji jubileuszu 25 lat Festiwalu Teatrów Szkolnych celowo poszerzono grono partnerów z Polski o nowe grupy i partnerów. Organizatorzy chcą w ten sposób wzmocnić istniejące kontakty poza festiwalem i umożliwić nawiązanie nowych. Uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich spektakli w doskonałych warunkach technicznych na profesjonalnej scenie, a następnie krytycznie oceniają i wymieniają swoje poglądy na temat spektakli. Spędzony wspólnie czas wolny, w szczególności podczas turnieju siatkówki i innych kreatywnych projektów artystycznych pozwalają młodym ludziom na wzajemne poznanie się. 

XXV Schultheaterfest der Uckermärkischen Bühnen

Szczecińskie Wierszogranie: „Okudżawa, Wysocki – interpretacje”
Cze 25@19:00
Szczecińskie Wierszogranie: „Okudżawa, Wysocki – interpretacje”

SZOK – czyli Szczecińska Offensywa Kulturalna  oraz DK „13 Muz” po raz kolejny zapraszają na koncert w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie.

Pieśni Bułata Okudżawy jednoczą od lat, nie tylko różne pokolenia słuchaczy  i wykonawców, ale też różne narody. Tłumaczone na wiele języków świata – są przykładem sztuki, która niesie nadzieję i ukojenie. Pieśni Okudżawy opowiadają o wartościach ponadczasowych – o przyjaźni, miłości, uczciwości, odwadze i sprawiedliwości, ale też o potrzebie prawdy i wolności. W dobie zawrotnej prędkości, z jaką zmienia się świat, czasami potrzebujemy zatrzymać się i zapytać, co tak naprawdę jest dla człowieka ważne, bez czego istotnie nie da się żyć.Artyści z pięciu krajów sięgnęli po ten repertuar, by stworzyć spektakl muzyczny „Okudżawa w świecie”, chcąc przypomnieć, że wszyscy żyjemy na jednej ziemi, cenimy te same wartości duchowe i potrzebujemy tego samego – przyjaźni, ciepła i pokoju. Projekt ma na celu zbliżenie i lepsze zrozumienie siebie nawzajem.

Drugi krążek płyty zajmują pieśni giganta rosyjskiej poezji – Włodzimierza Wysockiego, legendarnego barda, poety i aktora. Jego pieśni brzmią na płycie zarówno w języku oryginału, jak też w językach poszczególnych wykonawców.

Pieśni Okudżawy i Wysockiego w jednym albumie, to jak zestawienie wody i ognia, ale dzięki temu, płyta mieni się różnorodnością i daje możliwość porównania twórczości tych dwóch wielkich pieśniarzy.

Wystąpią:

 • Antoni Muracki (Polska) – bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali „Pieśni bez paszportu” i „Kultura bez granic”, wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głównie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce,
 • Jiří Vondrák (Czechy) – muzyk, tłumacz, dramaturg, filmowiec, pisarz i autor filmów o Bułacie Okudżawie, wykonawca i tłumacz pieśni Okudżawy i Wysockiego,
 • Aleksiej Kudriawcew (Rosja) – poeta, kompozytor, wykonawca poezji śpiewanej,

Antoni Muracki powraca na BSPN tym razem w międzynarodowym towarzystwie. Z grupą przyjaciół przygotował program, który zachwyca widzów Europy. Nie tylko tej zjednoczonej. Do tej pory trasa koncertowa połączyła bardzo różne miejsca. Berlin – Pruszków – Gdańsk – Toruń – Rypin – Praha – Brno – Preszow – Bratysława – Wiedeń. Teraz czas na Szczecin.

Wszędzie, gdzie grali do tej pory, koncerty kończyły się stojącymi owacjami i wielokrotnymi bisami. Po koncercie w Gdańsku (właśnie został wydany na płycie CD) jeden z widzów (Dariusz Podbereski) napisał:
„… wszyscy odczuliśmy podczas tego koncertu w Radiu Gdańsk moc od wykonawców. Moc niezwykłą, ponad granicami. Moc od widowni. Na początku trochę zdziwionej taką obsadą koncertu, a po kilku minutach zakochanej po uszy w każdym z osobna i wszystkich razem. Rzadko mówi się o magii. W tym przypadku magia koncertu przeszła z pierwszej części (Okudżawa) na drugą (Wysocki) i została z nami długo. Zasługa Tolka, zasługa gości. Taki klimat stworzyć to naprawdę wielka sztuka. (…) Musicie sami posłuchać”.

BILETY:

Bilety 35 zł w przedsprzedaży dostępne online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej).

Bilety w dniu koncertu w DK „13 Muz” w cenie 45 zł.